Poradnik

Jak mierzyć długość firan i zasłon?

Jak poprawnie zmierzyć firany i zasłony?

Projektując nasze wnętrza, ważnym elementem, którego nie sposób pominąć i który zawsze musimy wziąć pod uwagę, są okna. 

Ich aranżacja jest dopełnieniem wystroju pomieszczeń, nadaje im wyrazu i indywidualnego charakteru. To, na jakie rozwiązania się zdecydujemy, determinuje efekt końcowy: atmosferę panującą w danej przestrzeni i jej odbiór przez użytkowników. Ważne jest zatem, aby dobrze je przemyśleć. Wciąż najpopularniejszą i najchętniej wybieraną formą dekoracji okien są firany i zasłony. Właściwie dobrane, podkreślają styl domu, hotelu czy gabinetu oraz dodają ciepła i przytulności. Są na tyle uniwersalne, że możemy je zastosować w niemal każdym pomieszczeniu i w każdym sprawdzą się doskonale – jest to jedynie kwestia odpowiedniego materiału, jego długości i sposobu mocowania. Mnogość opcji do wyboru oraz różnorodność dostępnych tkanin, na pewno pozwoli dopasować je do naszych potrzeb i preferencji. Jak jednak obliczyć odpowiednią długość i szerokość naszej firany/zasłony? Ile metrów materiału potrzeba, by dobrze się układała i zdobiła wnętrze, a jednocześnie była funkcjonalna? Podpowiadamy w poniższym poradniku. 

Mierzenie firan i zasłon

Aby firana / zasłona spełniała swoje zadanie i była prawdziwą ozdobą pomieszczenia, nie może być ani za długa, ani za krótka – niszczy to cały efekt i rzutuje na komfort użytkowania.

Istotna jest także szerokość materiału, aby mógł się swobodnie układać i utworzył eleganckie fale. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego produktu, należy dokonać szczegółowych pomiarów. Na początku odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • do jakiego pomieszczenia szukasz produktu?
  • do jakiej wysokości powinna sięgać firana / zasłona?
  • w jaki sposób będzie zamocowana – na karniszu, szynie, we wnęce okiennej?
  • w jaki sposób będzie marszczona?
  • czy ma zakrywać wyłącznie okno, czy również większą płaszczyznę ściany?

Te wszystkie elementy mają wpływ na poprawne ściągnięcie pomiarów. Dlaczego? Inny materiał wybierzesz do kuchni ( np. lekkie, impregnowane firanki, z delikatnym fałdem), a inny do sypialni (np. ciężkie, welurowe, gęsto marszczone zasłony). Inna będzie też jego długość i szerokość w zależności od pomieszczenia ( np. firana w łazience do wysokości parapetu, ograniczona do wnęki okiennej, a ta w salonie sięgająca podłogi i oprócz okna, zasłaniająca także całą ścianę). Kolejna ważna kwestia to sposób powieszenia firany / zasłony (np. szyna sufitowa z gięciem lub prosty karnisz ścienny). Powinien być on dopasowany do rodzaju tkaniny, elementów znajdujących się bezpośrednio przy oknie, a także funkcji wnętrza – tak, aby nasza dekoracja prezentowała się efektownie i była praktyczna. Zaopatrzony/-a w niezbędną wiedzę, możesz przejść do mierzenia – jak to zrobić?

Krok 1

Wybór karnisza / szyny

Jeśli dekorację okna zaczynasz od zera, a zakup systemu mocowania tkaniny dopiero przed Tobą, zastanów się czy ma być to tradycyjny, ścienny karnisz drążkowy, czy może szyna sufitowa – jeśli tak, jaka – prosta, gięta, z napędem elektrycznym? Wskazówka: jeśli nie wiesz, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla twojego wnętrza – skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać właściwe.

Pamiętaj, że: 

  • jeśli planujesz zawiesić same firanki / zasłony – system mocowania tkaniny (karnisz / szyna) powinien być min. o ok. 40-60 cm dłuższy od wnęki okiennej (po 20-30 cm z każdej strony),
  • jeśli chcesz powiesić firanki + zasłony – do wnęki okiennej dodaj min. 70-80 cm (35-40 cm z każdej strony) – dzięki temu bez trudu rozsuniesz materiał i otworzysz okno,
  • ważne jest, by karnisz zamontować min. 7-8 cm powyżej górnej krawędzi wnęki okiennej lub jeszcze wyżej, wówczas nasza dekoracja będzie prezentować się najlepiej.
Krok 2

Pomiary karnisza / szyny

A teraz przechodzimy do mierzenia. Na początku zbierz pomiar karnisza / szyny – będzie on potrzebny do obliczenia szerokości naszej firany czy zasłony. Zmierz dokładnie długość tylko tej części, na której będzie wisiała tkanina. W przypadku karnisza drążkowego, pomiń ozdobne końcówki. Wskazówka: pomiarów najłatwiej jest dokonać za pomocą rozwijanej taśmy budowlanej, którą można zaczepić o karnisz / szynę, co zdecydowanie ułatwi działanie.

Krok 3

Wybór sposobu zawieszenia tkaniny na karniszu / szynie

Weź pod uwagę sposób, w jaki tkanina ma zostać zawieszona na karniszu / szynie. Od tego, na jaką opcję się zdecydujesz, zależeć będzie długość i szerokość potrzebnego materiału. Najpopularniejsze formy wieszania firan / zasłon to: 

  • na taśmie Wave
  • na haczykach Flex
  • na taśmie marszczącej (typu smok lub ołówek)
  • na kółkach (przelotkach)
  • na szelkach
Krok 4

Mierzenie długości i szerokości tkaniny

Na początek kilka wskazówek. Pomiary długości zbieraj zawsze na środku i na bokach karnisza / szyny – czasami mogą pojawić się pewne rozbieżności. Pamiętaj o zakresie tolerancji +/- 1cm – gotowy produkt może być nieco dłuższy lub krótszy od pierwotnie zakładanych wymiarów. A teraz przejdź do mierzenia!

Taśma Wave

Firany i zasłony na taśmie Wave

Taśma Wave to obecnie jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Pozwala uzyskać efekt pięknych, symetrycznych fal (od samej góry, aż do dolnej krawędzi tkaniny), których nie musimy samodzielnie upinać – wszyty w materiał system zrobi to za nas! Taśma wave sprawdzi się szczególnie w salonie czy w sypialni, wprowadzając do wnętrz ład i harmonię. 

Szerokość materiału pod to konkretne rozwiązanie obliczamy następująco:

  • długość szyny lub karnisza, na której będzie wisiała tkanina, mnożymy x2 lub x1,6,
  • do uzyskanego wyniku dodajemy 20 cm zapasu na obszycia i wykończenia,
  • w przypadku zasłon wynik powyższych obliczeń dzielimy na 2 – uzyskamy w ten sposób szerokość jednej zasłony,
  • jeżeli zasłona ma pełnić funkcję jedynie dekoracyjną – jej szerokość dopasuj do swoich potrzeb, czyli: szerokość docelowa gotowej zasłony x2 / x1,6 + 20 cm zapasu.

Długość potrzebnego materiału mierzymy od dolnej krawędzi szyny do podłogi. Pamiętajmy, aby od tego wyniku odjąć ok 1,5 cm, by materiał mógł się swobodnie układać nad podłogą. 

Haczyki Flex

Firany i zasłony na haczykach Flex

Jest to kolejny, niezwykle popularny system mocowania dekoracji okiennych. Niegdyś wykorzystywany głównie w hotelach, dziś jest powszechnie stosowany w naszych domach. Jego niewątpliwym atutem jest możliwość zakrycia szyny lub karnisza tkaniną. Haczyki, które są na stałe wszyte w materiał, pozwalają na jego marszczenie w równych odstępach i gwarantują efekt naturalnych, pojedynczych lub podwójnych plisów. 

Odpowiednią szerokość tkaniny uzyskamy następująco:

  • długość szyny / karnisza mnożymy x 1,5 – otrzymamy wówczas plis pojedynczy,
  • długość szyny / karnisza mnożymy x 2 ( opcjonalnie x 1,9) – w przypadku plisów podwójnych – rekomendujemy ten wariant, ponieważ fale lepiej się układają, 
  • nie zapominamy o dodaniu do otrzymanego wyniku 20 cm zapasu,
  • w przypadku zasłon powyższy wynik dzielimy na 2.

Długość materiału możemy zmierzyć na dwa sposoby, w zależności od tego, czy tkanina ma zakrywać szynę / karnisz lub nie:

  • jeśli system mocowania ma być zakryty – pomiary rozpoczynamy od jego górnej krawędzi do podłogi, od wyniku odejmujemy 1,5 cm,
  • jeśli system mocowania ma być ma być odsłonięty – długość materiału mierzymy od jego dolnej krawędzi do podłogi, od wyniku odejmujemy 1,5 cm.
Taśma marszcząca

Firany i zasłony na taśmie marszczącej

Taśma marszcząca to jeden z najprostszych sposobów na uzyskanie eleganckich fałd, bez konieczności własnoręcznego upinania firany czy zasłony. Jest wszyta w materiał i umożliwia łatwe ściąganie oraz rozluźnianie tkaniny za pomocą sznureczków, w zależności od naszych upodobań (gęste lub rzadsze fale). 

Szerokość materiału obliczamy w zależności od intensywności marszczenia, które chcemy otrzymać:

  • marszczenie podwójne – długość karnisza / szyny mnożymy x2,
  • jeśli zależy nam na większej ilości fałd – długość karnisza / szyny mnożymy x3 lub x4,
  • do uzyskanego wyniku zawsze dodajemy 20 cm zapasu na obszycia i wykończenia,
  • w przypadku zasłon wynik powyższych obliczeń dzielimy na 2 – uzyskamy w ten sposób szerokość jednej zasłony,
  • jeżeli zasłona ma pełnić funkcję jedynie dekoracyjną – jej szerokość dopasuj do swoich potrzeb, czyli: szerokość docelowa x2 / x3 + 20 cm zapasu.

Długość mierzymy od połowy żabek / haczyków, na których mocujemy tkaninę na karniszu czy szynie, do wybranej przez nas wysokości – np. podłogi, czy parapetu. Do tego wyniku – w zależności od miejsca przyczepiania żabki do taśmy – doliczamy od 2 do 5 cm.

Na szelkach

Firany i zasłony na szelkach

Jest to rozwiązanie bardzo wygodne – zwłaszcza, jeśli posiadamy karnisz z łatwo wyciąganym drążkiem. Tkanina zakładana jest bezpośrednio na rurkę. Taki typ firan czy zasłon sprawdzi się szczególnie w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach.

Szerokość niezbędnej tkaniny obliczamy następująco:

  • do długości karnisza / szyny dodajemy ok. 50-60% do nawet 80% – jeśli chcemy uzyskać większe marszczenie,
  • w przypadku zasłon, powyższy wynik dzielimy na 2 i otrzymujemy szerokość jednej zasłony.

Długość potrzebnego materiału uzyskamy mierząc odległość od górnej krawędzi karnisza do podłogi lub innej, pożądanej wysokości.

Na przelotkach

Firany i zasłony na przelotkach

Rozwiązanie to jest dedykowane tkaninom sztywniejszym czy grubszym, np. welurowym. W materiale umieszczane są kółka, przez które przekładamy drążek karnisza. Pozwala nam to na proste i szybkie zawieszenie firany / zasłony na oknie. 

Szerokość obliczymy poprzez:

  • dodanie do długości karnisza 60-70%, w zależności od efektu, który chcemy uzyskać,
  • w przypadku zasłon, wynik dzielimy przez 2 i otrzymujemy szerokość jednej zasłony.

Określając odpowiednią długość, mierzymy wysokość od górnej krawędzi karnisza do podłogi lub innej ustalonej przez nas wysokości i doliczamy do tego 2-3 cm (materiał, który będzie widoczny nad kółkiem). Jeśli decydujemy się na wariant sięgający do podłogi – warto odjąć 1-2 cm od naszych obliczeń, aby materiał mógł swobodnie zawisnąć i nie zaginał się nieestetycznie przy dolnej krawędzi.

Warto wiedzieć

Wskazówki wnętrzarskie

Jak długa powinna być firana / zasłona?

Czy są określone zasady, których należy się trzymać? Tak naprawdę, zależy to od naszych indywidualnych potrzeb, preferencji i upodobań. Warto jednak wziąć pod uwagę poniższe wskazówki, aby tkanina w pomieszczeniu prezentowała się po prostu dobrze.

  • Długość do parapetu – materiał wygląda najlepiej, gdy kończy się ok 1,5 – 2 cm nad nim. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy przestrzeń pod parapetem jest zabudowana / zastawiona (np. w kuchni), gdy pod oknem zamontowano bardzo szeroki grzejnik lub, gdy krawędź parapetu znacznie wystaje poza płaszczyznę ściany. 
  • Długość za parapet – jeśli zależy nam na ukryciu parapetu, ale nie chcemy, by materiał sięgał podłogi, warto postawić na długość 5-10 cm poniżej parapetu.
  • Długość do podłogi – ogólnie przyjmuje się, że długie firany / zasłony powinny kończyć się ok. 1,5-2 cm nad podłogą. Są wtedy praktyczne, nie zbierają kurzu w momencie ich przesuwania i swobodnie się układają. Mamy tu jednak do wyboru znacznie więcej opcji, w zależności od tego, jaki rezultat chcemy uzyskać. Efektownym rozwiązaniem są tkaniny, których dolna krawędź delikatnie opada, a nawet leży na podłodze – musimy wówczas odpowiednio dodać 5 cm lub 20-30 cm do długości całkowitej firany / zasłony. Prezentują się one szczególnie dobrze w przestrzeniach, w których okno nie jest w żaden sposób przysłonięte i wprowadzają do wnętrza elegancki i romantyczny styl.
  • Krótkie firany + długie zasłony – to rozwiązanie, które może stworzyć we wnętrzu niezwykle dekoracyjną kompozycję. Firana może kończyć się tuż nad parapetem, albo nawet w połowie okna (ścięta np. w półokrąg), eksponując tym samym parapet z kwiatami.

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie za pomocą tkanin?

  • W małych pomieszczeniach liczy się światło – w takich wnętrzach zrezygnuj z ciężkich, grubych zasłon i zdecyduj się się na transparentne, lekkie firany o delikatnych fałdach – najlepiej gładkie lub o bardzo subtelnym wzorze. 
  • Dobrym rozwiązaniem jest także powieszenie firan na szynie sufitowej. Długie, pionowe fałdy od sufitu do podłogi sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się wyższe. 
  • Jeśli nie koliduje to z meblami lub innymi elementami wystroju, możesz również zdecydować się na zakrycie firaną całej ściany – nie tylko samej wnęki okiennej. Dzięki temu, wnętrze będzie sprawiać wrażenie bardziej przestronnego. 

Wygoda użytkowania, czyli firany i zasłony dzielone

Dokonując zakupu tkanin do naszego wnętrza, należy pamiętać, że nie mogą utrudniać nam one życia. Oprócz tego, że mają zdobić wnętrze, muszą być także praktyczne. Dlatego w przypadku bardzo szerokich okien czy chęci zakrycia firaną całej ściany, warto podzielić materiał na pół lub więcej części – zwłaszcza w miejscach “strategicznych” – np. przy wyjściu na balkon. Nie tylko ułatwi to codzienne funkcjonowanie, ale również usprawni pranie oraz prasowanie firany czy zasłony. 

Zapraszamy do współpracy!

Skontaktuj się z nami – chętnie doradzimy!

Kontakt  →
Artykuły

Przeczytaj inne wpisy

Jak wybrać odpowiednie marszczenie firan/zasłon?

Dekoracja okien dodaje wnętrzom charakteru, stylu i elegancji. Dlatego wybór odpowiedniego rodzaju marszczenia firan i zasłon to bardzo ważny moment podczas wykańczania domu czy mieszkania. Obecnie rynek oferuje nam bardzo wiele, różnych opcji. Rozwiązanie, na jakie się zdecydujemy, będzie mieć kluczowe znaczenie dla finalnego efektu i tego, jak nasza firana lub zasłona będzie się układać.

Czytaj

Tekstylia dla hoteli: piękne i funkcjonalne

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej! To właśnie tą dewizą najczęściej kierują się hotele przy doborze tekstyliów do swoich wnętrz. Właściwy ich wybór decyduje o przytulnym klimacie pomieszczeń oraz – co najważniejsze – o komforcie pobytu gościa.

Czytaj

Stwórz wyjątkowy klimat w swoim domu

Dom to miejsce, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy czuli się w nim dobrze i komfortowo. Właściwy dobór tkanin, tapet, karniszy czy dodatków decyduje o domowym klimacie, estetyce, a nawet samopoczuciu użytkowników.

Czytaj

Twój koszyk
jest pusty

Kontynuuj zakupy  →