Wskazówki wnętrzarskie
Jak długa powinna być firana / zasłona?
Czy są określone zasady, których należy się trzymać? Tak naprawdę, zależy to od naszych indywidualnych potrzeb, preferencji i upodobań. Warto jednak wziąć pod uwagę poniższe wskazówki, aby tkanina w pomieszczeniu prezentowała się po prostu dobrze.
- Długość do parapetu – materiał wygląda najlepiej, gdy kończy się ok 1,5 – 2 cm nad nim. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy przestrzeń pod parapetem jest zabudowana / zastawiona (np. w kuchni), gdy pod oknem zamontowano bardzo szeroki grzejnik lub, gdy krawędź parapetu znacznie wystaje poza płaszczyznę ściany.
- Długość za parapet – jeśli zależy nam na ukryciu parapetu, ale nie chcemy, by materiał sięgał podłogi, warto postawić na długość 5-10 cm poniżej parapetu.
- Długość do podłogi – ogólnie przyjmuje się, że długie firany / zasłony powinny kończyć się ok. 1,5-2 cm nad podłogą. Są wtedy praktyczne, nie zbierają kurzu w momencie ich przesuwania i swobodnie się układają. Mamy tu jednak do wyboru znacznie więcej opcji, w zależności od tego, jaki rezultat chcemy uzyskać. Efektownym rozwiązaniem są tkaniny, których dolna krawędź delikatnie opada, a nawet leży na podłodze – musimy wówczas odpowiednio dodać 5 cm lub 20-30 cm do długości całkowitej firany / zasłony. Prezentują się one szczególnie dobrze w przestrzeniach, w których okno nie jest w żaden sposób przysłonięte i wprowadzają do wnętrza elegancki i romantyczny styl.
- Krótkie firany + długie zasłony – to rozwiązanie, które może stworzyć we wnętrzu niezwykle dekoracyjną kompozycję. Firana może kończyć się tuż nad parapetem, albo nawet w połowie okna (ścięta np. w półokrąg), eksponując tym samym parapet z kwiatami.
Jak optycznie powiększyć pomieszczenie za pomocą tkanin?
- W małych pomieszczeniach liczy się światło – w takich wnętrzach zrezygnuj z ciężkich, grubych zasłon i zdecyduj się się na transparentne, lekkie firany o delikatnych fałdach – najlepiej gładkie lub o bardzo subtelnym wzorze.
- Dobrym rozwiązaniem jest także powieszenie firan na szynie sufitowej. Długie, pionowe fałdy od sufitu do podłogi sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się wyższe.
- Jeśli nie koliduje to z meblami lub innymi elementami wystroju, możesz również zdecydować się na zakrycie firaną całej ściany – nie tylko samej wnęki okiennej. Dzięki temu, wnętrze będzie sprawiać wrażenie bardziej przestronnego.
Wygoda użytkowania, czyli firany i zasłony dzielone
Dokonując zakupu tkanin do naszego wnętrza, należy pamiętać, że nie mogą utrudniać nam one życia. Oprócz tego, że mają zdobić wnętrze, muszą być także praktyczne. Dlatego w przypadku bardzo szerokich okien czy chęci zakrycia firaną całej ściany, warto podzielić materiał na pół lub więcej części – zwłaszcza w miejscach “strategicznych” – np. przy wyjściu na balkon. Nie tylko ułatwi to codzienne funkcjonowanie, ale również usprawni pranie oraz prasowanie firany czy zasłony.